Jak čistit látkovou pohovku? Přicházíme s možným řešením
Pokud nevíte, jak čistit látkovou pohovku, zde je užitečný průvodce, jak se účinně vypořádat se všemi druhy skvrn na tkanině - dokonce i s domácími prostředky!
Hledáte způsoby, jak vyčistit látkovou pohovku? Naštěstí existují prostředky, které vám umožní odstranit skvrny a prach z nábytku, aniž byste ho zničili. Samozřejmě existuje mnoho speciálních produktů na trhu pro čištění látkových pohovek, ale je také možné připravit stejně účinné přírodní čisdtící prostředky bez použití chemických přísad.
Pohovky byly vždy centrem našeho domácího života a jsou místem, kde vítáme hosty nebo si užíváme hodiny odpočinku. Je nevyhnutelné, že v průběhu času projde vnější povrch našich pohovek změnami, v důsledku nepřetržitého každodenního používání. Prvním a nejjednodušším způsobem, jak zabránit skvrnám, je zakrýt pohovku. Pokud však nejste vyznavači zakrývání nábytku, nezoufejte, existují i jiná řešení.
Čištění látkové pohovky od skvrn a prachu
V první řadě se musíme vyvarovat přímého vystavení pohovky slunečnímu záření, protože časem může barva ztratit svou brilanci. Tkanina je velmi citlivá na světlo, ale i na jiné vnější činitele, jako jsou výpary. Z tohoto důvodu je vhodné větrat místnost. Zajistíte tím nepostradatelnou prevenci v boji se skvrnami a zašpiněním vašeho nábytku.
Drobky, vlasy, prach nebo chlupy našich čtyřnohých přátel mohou číhat všude na našem nábytku, takže je vždy dobré začít s vysáváním. V tomto případě doporučujeme použít ruční vysavač, který je schopen vysát i ta nejskrytější místa naší pohovky. Pokud máte více času, můžeme odstranit opěradlo a sedáky a vysát každý z nich zvlášť, abyste do hloubky odstranili všechny zbytky, které by mohly ohrozit čistotu vašeho nábytku. Kromě toho lze použít kartáč s jemnými štětinami k odstranění toho, co váš vysavač nedokázal vysát. V případě netextilních dílů můžete použít hadřík, který nepouští vlákna.
Odnímatelný nebo neodnímatelný potah pohovky: jak jej vyčistit?
Pohovka s odnímatelným látkovým potahem má vždy štítek s příslušnými symboly praní. Postupujte podle pokynů a věnujte pozornost dvěma aspektům: oplachování, které musí být velmi důkladné, a sušení, které nesmí být prováděno na přímém slunečním světle. Obecně platí, že tkaniny na pohovky jsou velmi citlivé na bělení nebo oxidační látky, které mohou korodovat a měnit strukturu barev. Pokud se tedy používá komerční čisticí prostředek, vždy si pozorně přečtěte štítek a pokud pohovka vyžaduje chemické čištění, pak je naší radou kontaktovat specializované čistící služby.
Jak čistit pohovku s neodnímatelným látkovým potahem? Vlhký hadřík a použití neutrálních produktů jistě pomáhají odstranit skvrny bez poškození tkaniny, ale vždy musíte odstraňovat nečistoty šetrně s jemností. Pro látkovou pohovku lze také použít parní čistič, vždy s použitím vakuového vysušení.
Na co dávat při čištění pozor?
Pokud studená voda a neutrální mýdlo nestačí, existují přírodní prostředky k odstranění každé skvrny individuálně. Správná směs pro odstranění skvrn od nečistot obsahuje:
- litr vlažné vody,
- sklenici octa (případně filtrované citronové šťávy)
- lžičku jedlé sody.
Tato směs by měla být nastříkána přímo na skvrny a aplikována do látky jemnými, kruhovými pohyby. Poté doporučujeme nastříkat směs na celou pohovku, aby se zabránilo riziku rozdílů ve vzhledu.
Další možností je použít alkohol ve spreji. Aplikovat jej trochu najednou na celý povrch, kartáčovat měkkým štětinovým kartáčem a nakonec osušit čistým hadříkem. Další alternativou může být půl sklenice vody smíchané se dvěma nebo třemi lžícemi hydrogenuhličitanu sodného. Jednoduše navlhčete hadřík se směsí a aplikujte ji na skvrnu asi 10 minut. Po uplynutí této doby by měla být tkanina vyždímána a otřena přes skvrnu.
Obecně platí, že jablečný ocet je nejlepší pro dezinfekci, v kombinaci s hydrogenuhličitanem, který působí na skvrnu tak můžete docílit skvělého výsledku. Pro tkaniny z mikrovlákna nebo "alcantara" se však doporučuje bílý ocet, který by měl být smíchán s vodou a aplikován pomocí dobře vyždímané houby. Pro obzvláště odolné skvrny je amoniak nejlepším přírodním prostředkem. Stačí přidat dvě polévkové lžíce do roztoku s vodou a poté opláchnout houbou nebo hadříkem namočeným pouze ve vodě, aby se barva vrátila do své původní brilantnosti.
Jak často byste měli čistit pohovku?
V tomto článku jsme si řekli mnoho způsobů, jak vyčistit látkovou pohovku, ale nejlepším prostředkem pro udržení nábytku ve špičkovém stavu je samozřejmě prevence. Kromě strategických krytů, které jsou doporučovány zejména v přítomnosti malých dětí, je dobré provádět důkladný pravidelný úklid alespoň každých šest měsíců – i když nábytek na povrchu nevypadá špinavě. Prach a další nečistoty se hromadí v rozích a štěrbinách. I když si jich nevšimneme nebo je nevidíme, časem otupí barvy naší pohovky.